اخبار

وبینار به مناسبت بزرگداشت حافظ شیرازی

وبینار به مناسبت بزرگداشت حافظ شیرازی

وبینار به مناسبت بزرگداشت حافظ شیرازی

رایزنی فرهنگی سفارت ایران در اسلام آباد با مشارکت گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی زبان‌های نوین نشست مجازی برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این نشست مجازی که به مناسبت بزرگداشت حافظ شیرازی در تاریخ ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر ۲۰۲۱) همزمان با بزرگداشت این شاعر بزرگ ایران برگزار می‌شود علاقه‌مندان می‌توانند ساعت ۹ به وقت ایران و 10:30 دقیقه به وقت پاکستان به آدرس Cultural Consulate Of iran,Islamabad‌‌‌‌‌‌‌ مراجعه کنند و در این رویداد شرکت کنند این نشست که به مناسبت بزرگداشت روز جهانی شاعر غزل و عرفان «حافظ شیرازی» با حضور جمعی از فرهیختگان فرهنگ و ادب از كشورهای مختلف برگزار خواهد شد.

روز  برزگداشت حافظ

روز بزرگداشت حافظ در تقویم ایرانی، ۲۰ مهرماه را به خود اختصاص داده است. هر ساله به همین مناسبت دوستداران شعر و ادبیات فارسی گرد هم می‌آیند و برنامه‌های مختلفی در داخل و خارج از کشورمان برگزار می‌شود.

خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی

خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی متخلص به «حافظ»، غزلسرای بزرگ و از خداوندان شعر و ادب پارسی است. وی حدود سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز متولد شد. علوم و فنون را در محفل درس استادان زمان فراگرفت و در علوم ادبی عصر پایه‌ای رفیع یافت. خاصه در علوم فقهی و الهی تأمل بسیار کرد و قرآن را با چهارده روایت مختلف از بر داشت. گوته دانشمند بزرگ و شاعر و سخنور مشهور آلمانی دیوان شرقی خود را به نام او و با کسب الهام از افکار وی تدوین کرد. دیوان اشعار او شامل غزلیات، چند قصیده، چند مثنوی، قطعات و رباعیات است. وی به سال ۷۹۲ هجری قمری در شیراز درگذشت. آرامگاه او در حافظیهٔ شیراز زیارتگاه صاحبنظران و عاشقان شعر و ادب پارسی است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *