اخبار

بهترین کتابخانه های عمومی تازه تاسیس جهان

بهترین کتابخانه های عمومی تازه تاسیس جهان

بهترین کتابخانه‌های عمومی تازه تاسیس جهان

هفته گذشته فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری (IFLA) پنج نامزد نهایی جایزه سالانه کتابخانه عمومی را اعلام کرد که به‌وسیله آن از کتابخانه‌های عمومی  تازه‌تاسیس تجلیل می‌شود. کتابخانه‌ها بر اساس چگونگی تلفیق معماری، فناوری اطلاعات و فرهنگ محلی ارزیابی می‌شوند. موسسات منتخب امسال کتابخانه‌هایی از استرالیا، بلژیک، نروژ، هلند و چین هستند.

کتابخانه دایکمان بیورویکا، اسلو،نروژ

کتابخانه عمومی دایکمان بیورویکا یک کتابخانه ی پنج‌طبقه در کنار دریاست، که۴۵۰‌هزار جلد کتاب را زیر نورگیر بزرگ خود جای داده است. کتابخانه جدید اسلو در کنار سالن اپرای اسلو واقع شده و به‌عنوان بخشی از پروژه نوسازی شهری شهر فیورد بازسازی شد.
این کتابخانه دارای اتاق مطالعه، سینما، سالن اجتماعات ۲۰۰ نفره در زیرزمین، کافه، رستوران، استودیوی ضبط صدا، اتاق تمرین و اتاق بازی است.

کتابخانه دایکمان بیورویکا، اسلو، نروژ

کتابخانه مَریکویل، سیدنی، استرالیا

کتابخانه جدید مریکویل که توسط معماران شرکت بی‌وی‌ان طراحی شده، شامل فضای خاصی برای رویدادها، غرفه‌ نمایشگاه، باغ بیرونی، زمین بازی، سیستم رباتیک و مجموعه‌ای از کتاب‌های هنر تاریخی است که پیش از این در دسترس عموم نبوده است.

این کتابخانه که در غرب سیدنی واقع شده، یک کتابخانه سه طبقه با مساحت ۳۶۰۰ متر مربع است. این بنا در محل بیمارستان مریکویل که مدت‌هاست بسته شده، ساخته شده است. این بیمارستان در سال ۱۹۹۰ تعطیل شد. شورا چند سال بعد زمین این بنا را تصاحب کرد و قصد داشت یک مرکز اجتماعی در آن بسازد؛ اما تا سال ۲۰۱۷ موفق به تایید توسعه بنا نشد.

این ساختمان جدید به عنوان نمونه زیبایی از استفاده مجدد تطبیقی مورد تحسین قرار گرفت. عناصری مانندآجرها، نرده‌های چوبی و ستون‌های ساختمان اصلی بیمارستان در طراحی این بنا گنجانده شده است.

کتابخانه مَریکویل، سیدنی، استرالیا

فُروم خرونینگن، هلند

این ساختمان که به عنوان یک فروشگاه بزرگ فرهنگی توصیف شده است، نه‌تنها یک کتابخانه بلکه سینما، فضای نمایشگاه، بخش‌هایی از موزه خرونینگن، آزمایشگاه رسانه، رستوران و یک تراس را در خود جای داده است.

ضلع شرقی فُروم خرونینگن در جریان جنگ جهانی دوم تخریب شد؛ اما بعدها دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. داوران IFLA این کتابخانه را «یک شاهکار فرهنگی با تمام جذابیت‌ها و امکانات رفاهی که هر شهروندی ممکن است بخواهد» توصیف کردند.

فُروم خرونینگن، هلند

کتابخانه نینگبو، چین

در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب شانگهای، کتابخانه جدید نینگبو مرکزی فرهنگی است که شامل یک کتابخانه کودک، کتابخانه ۲۴ ساعته، کتابخانه‌ای برای افراد با مشکلات بینایی، دو سالن سخنرانی، یک کافه و یک اتاق مطالعه بزرگ است.این کتابخانه چهار طبقه با مساحت ۸‌هزار متر مربع بیش از دومیلیون کتاب را در خود جای داده است.

کتابخانه جدید نینگبو، چین

کتابخانه هِت پریدکرن، مخلن، بلژیک

این ساختمان که اکنون یک کتابخانه عمومی است، صومعه‌ای بود که در سال ۱۹۷۵ متروک شد. کل این بنای باروک مرمت شده و حلقه بیرونی آن شامل فضاهای اداری و کلاس‌هاست و حلقه داخلی یک حیاط، اتاق زیرشیروانی و کلیسا دارد.

داوران IFLA می‌گویند: «ویژگی‌های ساختار اولیه با دقت تمام مد نظر قرار گرفته‌ و محترم شمرده شده‌اند»

کتابخانه هِت پریدکرن، مخلن، بلژیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *