اخبار

دعایی با گرم و سرد تنور سیاست تغییر نکرد

دعایی با گرم و سرد تنور سیاست تغییر نکرد

مدیر رادیو ایران به‌مناسبت درگذشت حجت‌‌الاسلام دعایی نوشت: سیدمحمود دعایی نه به شغلش وابسته بود و نه با گرم و سرد تنور سیاست تغییر می‌کرد. او زاده کویر بود و وسعت و سخاوت صحرا داشت.محمدجعفر محمدزاده گفت : «مرگ ناگوار و سخت‌‌باور است؛ به‌ویژه مرگ سید محمود دعایی که سرد و گرم روزگار چشیده و مرگ‌ها دیده و بارها تکبیرگویان مرگ را با کسان بسیاری تا لب گور بدرقه کرده بود.

حجت‌‌الاسلام دعایی از پیشتازان مبارزه

دعایی از پیشتازان بود و از سال چهل دو در صف مبارزه. همه این سال‌ها بدون آنکه صدایش را بلند کند یا سایه‌ای بلندتر از قامت خود بسازد یا صدای قدم‌هایش خواب پروانه‌ای را آشفته کند با مردم زندگی کرد و از مردم بود: آرام، ملایم، متین، شکیبا و مهربان.سادگی و صمیمیت به ذات کویری او  راه یافته و آن شده بود که می‌نمود.

بخشی از زندگی دعایی

فقط به درد قصه‌ها می‌خورد که بگویی کسی همراه امام در تبعید بوده، سفیر انقلاب شده، شش دوره نمایندگی مجلس را تجربه کرده، بیش از چهل سال نماینده امام و رهبری در موسسه‌‌ای مُعظَم بوده و صدها همکار و زیردست داشته است، آن‌گاه بدون بهره‌مندی از امکانات و امتیازات مرسوم، بی محافظ و راننده و منشی و دفتر و دستک و حتی تلفن همراه سوار بر پیکانی قدیمی، در اتاق کاری ساده زیسته است.

آخرین تماسم با او چند وقت پیش بود برای چاپ کتابی که شاید به نمایشگاه(۱۴۰۱) برسد. با شماره مستقیم دفترش تماس گرفتم. یکی از همکارانش برداشت و گفت: حاج آقا نیستند. گفتم: لطفاً بگویید فلانی تماس گرفته است. نیم ساعت بعد، تماس گرفت با آن لحن صمیمی و قربان‌صدقه‌ای‌اش که وقتی در گوش نجوا می‌کرد خودمانی‌تر و بی‌تکلف‌تر می‌شد و دل می‌ربود. با شوخی شروع کرد و حرف‌ها گذشت و مهربانی‌های همیشگی.روحش به مینو در آرامش که مرگش نیز ساده و روان بود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *