مقالات

خرید کتاب دست دوم درسی

خرید کتاب دست دوم درسی

خرید کتاب دست دوم درسی

خرید کتاب دست دوم درسی سال‌هاست که بخش عمده کتاب‌هایم را از دست‌دوم‌فروشی‌ها تهیه می‌کنم. ارزان‌تر است و گاهی هم کتاب‌های نایاب و کم‌یاب قدیمی را می‌توان جست.

در خرید کتاب دست دوم دقت کنید

گاهی اوقات می‌توانید نسخۀ دست اول کتاب‌های مدنظرتان را با قیمتی ارزان‌تر تهیه کنید. بله! بعضی کتاب‌ها هستند که در دست افراد سودجوی بازار کتاب دست دوم تبدیل به جواهر می‌شوند و به مشتری انداخته! من برای پیشگیری از چنین اتفاقی، اول فهرستی از کتاب‌های مورد نیازم را تهیه می‌کنم. بعد در فروشگاه‌های اینترنتی کتاب مانند شهر کتاب آنلاین یا سایت کتاب‌فروشی سی‌بوک جست‌وجو می‌کنم تا حدود قیمت کتاب‌ها دستم بیاید.

در مراجعه به کتاب‌فروشی‌های دست دوم ابتدا کیفیت کتاب و قیمتش را با قیمت نسخۀ چاپ جدید و دست اول مقایسه می‌کنم؛ اگر مناسب و منطقی بود می‌خرم و اگر تفاوت چندانی بین قیمت کتاب دست دوم با دست اول نبود، یا از همان‌جا و یا از کتاب‌فروشی‌های آنلاین نسخۀ دست اول را تهیه می‌کنم.

کتاب دست دوم را از کجا بخرم

این‌روزها به‌لطف همه‌گیرتر شدن شبکه‌های مجازی، مراکز خرید و فروش کتاب هم به ما نزدیک‌تر شده‌اند. امروز ما از هرجای کشور می‌توانیم از طریق کانال خرید و فروش کتاب دست دوم تلگرام با فروشندگان این کتاب‌ها ارتباط برقرار کنیم.

سوای این کانال‌ها؛ در سایت‌هایی مانند دیوار و شیپور نیز بخش‌هایی به فروش کتاب دست دوم اختصاص یافته‌اند.

بعد از انجام این کارها، نوبت به مراجعه حضوری به کتاب‌فروشی‌های دست دوم می‌رسد. احتمالا تمام شهرهای بزرگ کشور بازار کتاب دست دوم دارند.

مرکز تبادل کتاب تهران

با این مرکز شروع می‌کنم؛ چون از همه‌شان بزرگ‌تر است! مرکز تبادل کتاب محلی برای تبادل کتاب‌های خوانده‌شدۀ شماست و علاوه بر خرید، می‌توانید کتاب‌های خودتان را هم آن‌جا بفروشید. البته اسم این کار را نمی‌شود «فروش» گذاشت! شما کتاب‌تان را عرضه کرده، و معادل قیمت آن کتاب می‌خرید. برای این‌که کامل‌تر با این پروسه و نحوه قیمت‌گذاری و فروش مرکز تبادل کتاب آشنا شوید، بهتر است سری به سایت مرکز تبادل کتاب تهران بزنید.

کتاب‌فروشی نشر رود

کتاب‌فروشی رود یک اتاق کوچک به‌نام «اتاق آبی» که کتاب‌های آن‌جا دست دوم هستند و با تخفیف زیادی فروخته می‌شوند. این اتاق به‌صورت منظم و هفتگی آپدیت می‌شود و کتاب‌های دست دوم جدیدی به آن اضافه. در کنار این، فروشگاه رود بخش بزرگ‌تری برای کتاب‌های جدید دارد. قفسه‌های زیاد با کتاب‌های روز. و هم‌چنین کافه کوچکی هم آن‌جا هست که می‌تواند میزبان شما باشد. اگر به سرویس بهداشتی هم نیاز پیدا کردید، دقیقا روبه‌روی در ورودی ساختمان، زیر پل کریمخان، یک سرویس عمومی هست که می‌تواند کارتان را راه بیندازد!

میدان انقلاب

بعد از این کتاب‌گردی طولانی از میدان هفت تیر تا حوالی میدان انقلاب، بالاخره رسیدیم به مهم‌ترین بخش این میدان و خیابان انقلاب اسلامی. همان‌جایی که در ابتدای یادداشت برای خرید کتاب دست دوم دانشگاهی و کنکوری معرفی کردم؛ پر است از کتاب‌فروشی‌های معتبر و هم‌چنین کتاب‌فروشی‌های دست دوم. این‌جا می‌توانید دست‌فروش‌ها را هم ببینید که بعضی اوقات کتاب‌های خوبی را می‌توان در بساط‌شان پیدا کرد. فقط لطفا از این کتاب‌فروش‌های کنار خیابان که با 50 درصد تخفیف کتاب می‌فروشند خرید نکنید. این‌ها کتاب‌های منتشرشده را کپی کرده و با زیر پا گذاشتن حقوق ناشر، مولف و مترجم کتاب‌ها را عرضه می‌کنند.

راهنمای انتخاب و خرید کتاب دست دوم مناسب
  • پیش از اقدام به خرید کتاب دست دوم حتما سایت‌های اینترنتی را چک کنید؛ تا از قیمت چاپ جدید کتاب‌ها مطلع شوید. گاهی اوقات –همان‌طور که در ابتدای یادداشت گفتم- کتاب‌های دست دوم گران‌تر از دست اول‌ها درمی‌آیند!
  • حتما چک کنید که کتاب چاپ خاصی (مثل چاپ اول یا چاپ خارج از کشور) نباشد. اگر قصدتان فقط خرید کتاب دست دوم و مطالعه است، و نه کلکسیون‌داری، لزومی ندارد هزینه بیش‌تری را برای خرید نسخۀ گران‌تری از کتاب پرداخت کنید.
  • شاید جایی کتاب خاصی دیدید که به‌نظر خیلی ارزان‌تر از معمول آمد؛ دقت کنید که این کتاب تک‌جلد باشد. بعضی وقت‌ها کتاب یک نویسنده معروف را می‌خریم و بعد متوجه می‌شویم دلیل ارزانی کتاب این بوده که جلد دوم از یک مجموعه سه‌جلدی است! شاید بعضی کتاب‌ها که امروز تک‌جلد چاپ شده‌اند، سال‌های قبل در مجموعه‌ای چندجلدی منتشر شده باشند و ما به‌اشتباه یک جلد از نسخۀ چندجلدی را بخریم.
  • حتما از تمیز و سالم بودن صفحات داخلی مطمئن شوید. گاهی اوقات دلیل ارزانی یک کتاب دست دوم نقص در آن است. البته روی دیگر سکه این است که چنین کتاب‌های ارزان و مخدوشی مناسب خریدهای درسی و پاس کردن واحدهای دانشگاهی هستند!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *