مقالات

معروف ترین کتابخانه های دنیا – 6 کتابخانه معروف در جهان

معروف-ترین-کتابخانه-های-دنیا

کتابخانه های معروف دنیا

کتابخانه های قدیمی و جدید زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که بسیاری از آن ها به دلایل مختلف به شهرت جهانی دست پیدا کرده اند. در این بخش تعدادی از معروف ترین کتابخانه های دنیا و علت شهرت آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

یکی از معروف ترین کتابخانه های دنیا، کتابخانه صومعه ویبلینگن در آلمان است. این کتابخانه متعلق به صومعه ویبلینگن است که در سال 1774 میلادی ساخته شده است. سراسر کتابخانه پر از گچبری ها و نقاشی های منحصر بفرد است و مصالح به کار رفته در آن در نوع خود بی نظیر می باشد. تعداد زیادی از کتاب های این کتابخانه به دلیل محدودیت فضا به کتابخانه های دیگر انتقال داده شده است اما نسخه های اصلی اغلب در همین کتابخانه باقی مانده اند و گنجینه های بسیار ارزشمندی می باشند.

کتابخانه ملی سجونگ و مافرا

یکی از دیگر کتابخانه هایی که در دنیا شناخته شده است، کتابخانه ملی سجونگ واقع در کره جنوبی می باشد. این کتابخانه در رده کتابخانه های جدید قرار دارد و در سال 2013 افتتاح شده است. کتابخانه سجونگ دارای دو بخش سنتی و مدرن است و در مجموعه آنلاین خود بیش از 3 میلیون جلد کتاب گنجانده است. از دیگر بخش های کتابخانه می توان به سالن کنفرانس، محل برگزای سمینار، غذاخوری و محلی برای تبادل اطلاعات اشاره کرد. این کتابخانه به دلیل اینکه در مجاورت دریاچه قرار دارد، چشم انداز بسیار زیبایی برای مراجعه کنندگان به وجود آورده است.

کتابخانه سلطنتی مافرا نیز یکی از کتابخانه های مشهور است که در کشور پرتغال واقع شده است. جورج پنجم پس از به دنیا آمدن فرزند خود این کتابخانه را در سال 1730 به سبک باروک و نئوکلاسیک ساخت. یکی از نکات جالب در مورد این کتابخانه این است که برای حفاظت از کتاب ها از عنکبوت استفاده می کنند تا سایر حشرات را بخورند و کتاب ها در امان بمانند.

کتابخانه-ملی-سجونگ

کتابخانه-ملی-سجونگ

کتابخانه مرکزی سیاتل و الکساندرینا

کتابخانه مرکزی سیاتل نه تنها یکی از معروف ترین کتابخانه های جهان است بلکه تبدیل به نماد بین المللی شهرش شده است. ساختما این کتابخانه به صورت لایه لایه ساخته شده و یکی از ویژگی های بارز آن عدم نفوذ سر و صدا به داخل آن است. همچنین انرژی این ساختمان از پنل های خوشیدی و آب باران تامین می شود.

یکی از جاذبه های گردشگری کشور مصر علاوه بر اهرام ثلاثه، کتابخانه الکساندرینا می باشد. ایده اصلی این کتابخانه از کتابخانه اسکندریه که در قرن سوم پیش از میلاد ساخته شده، الهام گرفته شده است. ساخت کتابخانه الکساندریا در سال 2002 به پایان رسید و اکنون بیش از 8 هزار جلد کتاب در آن نگه داری می شود.

کتابخانه-الکساندرینا

کتابخانه-الکساندرینا

کتابخانه دانشگاه هنر تاما

کتابخانه دانشگاه هنر تاما در توکیو ژاپن در سال 2007 ساخته شده و حالا یکی از معروف ترین کتابخانه های دنیا است. سازه این ساختمان از بتن و شیشه است و ظرفیت بالایی برای تحمل زلزله های سهمگین این کشور را دارد، اما در عین حال بسیار ظریف و شکننده به نظر می رسد.از دیوارهای کمی در ساخت این بنا استفاده شده است و به همین دلیل مراجعه کنندگان و دانشجویان دید بسیار خوبی به اطراف دارند.

همانطور که در ابتدا عنوان کردیم تعداد زیادی کتابخانه در دنیا وجود دارد که هر یک به دلایل مختلف به شهرت رسیده و بسیاری از آن ها گمنام می باشند. از این رو بسیاری از سایت ها و نشریات با توجه به المان هایی همچون زیبایی یا قدمت اقدام به طبقه بندی این بناها می کنند و ممکن است در سایت های دیگر با نمونه های متفاوتی برخورد کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *