مقالات

کتابخوانی در مدارس – نقش مدارس در میزان مطالعه دانش آموزان

کتابخوانی-در-مدارس

جایگاه مدارس در مطالعه دانش آموزان

مدارس به عنوان دومین جایگاه تربیتی افراد به حساب می آید و نقش بسیار بزرگی در شکل گیری شخصیت و عادات افراد دارد. از این رو میتوان مدرسه را یکی از مهمترین عوامل در میزان کتابخوانی دانش آموزان دانست. دوره های کتابخوانی در مدارس به دانش آموزان کمک می کند تا عادت کتابخوانی را در خود تقویت کرده و در دوران بزرگسالی آن ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

انسان ها در مدارس خواندن و نوشتن را یاد می گیرند. آن ها یاد می گیرند که مستقل از والدین خود به خواندن و نوشتن بپردازند. در این بین نقش معلمان در تقویت کتابخوانی دانش آموزان بسیار موثر است.

کتابخانه های مدارس

در تمامی مدارس کتابخانه های بزرگ و یا کوچکی وجود دارد که حاوی کتاب های مناسب برای سنین دانش آموزان است. استفاده از این کتابخانه ها می تواند ترویج مطالعه در مدارس کمک کند و در آینده کشور نقش مهم و اساسی داشته باشد. پس بهتر است معلمان دانش آموزان خود را به استفاده از کتاب های کتابخانه ترغیب کرده و آن ها را تشویق به مطالعه آزاد کنند. برخی مدارس تنها بر روی کتاب های درسی تمرکز کرده و به مطالعه و پروش فکری دانش آموزان اهمیت چندانی نمی دهند.

کتابخوانی-در-مدارس

کتابخوانی-در-مدارس

اما متاسفانه برخی مدارس در مناطق محروم کشور از نعمت وجود کتابخانه محروم بوده و در شرایط سختی مشغول به تدریس هستند. البته در سال های اخیر رسیدگی به این مناطق بیشتر شده و مسئولین در حال تلاش برای راه اندازی کتابخانه در تمامی مدارس هستند.

فواید مطالعه کتاب

مطالعه فواید بسیار زیادی برای روح و جشم انسان دارد و این فواید بیشمار بر کسی پوشیده نیست. مطالعه استرس شما را کاهش داده و به خواب راحت شما کمک می کند. همچنین غذای روح بوده و مغز شما را تقویت می کند تا از بیماری های مختلفی همچون زوال عقل و آلزایمر جلوگیری کند.

مطالعه احساس افسردگی را کاهش داده و اطلاعات عمومی و تخصصی شما را افزایش می دهد. خواندن کتاب دایره لغات شما را بالا برده و به روابط اجتماعی شما نیز کمک می کند.

این ها تنها جزئی از فواید مطالعه هستند. با تقویت حس مطالعه از کودکی و نوجوانی به راحتی می توانید آن را به یک عادت تبدیل کرده و در دوران بزرگسالی از ثمرات آن بهره مند شوید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *